Stres Bağışıklık Sistemini Etkiler Mi?
Türk Dermatoloji Derneği üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Aydemir, egzama, sedef, kurdeşen, saç dökülmesi gibi çeşitli deri hastalıkları gelişiminde psikolojik faktörlerin önemli bir etken dedi.

09 Eylül 2016 - 12:47:08

Çıktı Al

Yorum (0)

Psikolojik etkenlerin içinde stres ilk sırada yer alıyor Aydemir, deri ve deri hastalıkları üzerinde bu etkin görülebilmesi için öncelikle şahısın altyapısı yatkın olması gerekiyor.

Aydemir, stres ve diğer ruhsal sorunların başta deri olmak üzere değişik organlar etkileyebildiğini dikkat çekerek, "Mekanizma çok açık olmamakla birlikte hipofiz bezi üzerinden etkiyle geliştiği kabul edilmektedir.

Beyin ve bağışıklık sistemi ilişkileri de etkilidir. Başta stres ve depresyon gibi bazı diğer ruhsal durumlar vücudun bağışıklık sistemin zayıflamasında önemli rol oynadığı bilinmektedir.

Her türlü psikolojik sorun mide, kalp, tansiyon yükselmesi gibi hastalıkların yanı sıra özellikle ve en çok deride hastalıklara neden olabildiğini ve ataklara yol açabildiğini ifade etti Aydemir, Derimiz, dış dünyayla bağlantılarımız başladığı bir sınır oluşturan, duygu, heyecan ve tepki ifade organı, beden algısı da en yoğun olarak somutlaştığı organımızdır.

Ayrıca özellikle sihirli bir etkiye sahip olan dokunma yoluyla diğer insanlarla olan iletişimimizin de temel organlarından biridir.

Kimi zaman ani gelişen olaylar kimi zaman da biriken sorunlar ve stres, deri hastalıkları gelişiminde önemli rol oynadığını söyleyen Aydemir, terör, aile içi sıkıntılar, aşırı kaygı, ekonomik sorunlar, mesleki zorluklar ve sorumluluklar gibi çok sayıda faktörün önemli stres kaynağı olduğuna işaret etti.

Bu hastalıklar yine yatkın altyapı üzerinde, başta psikolojik etkenler olmak üzere çevre faktörleri, başlatıcı, alevlendirici etki yapabilir.

Hastalığın iyileşme ve kötüleşmesinde psikolojik etkenler önemli rol oynar. Hastalıkların ortaya çıkışı, bazen stresten hemen sonra bazen de aylar sonra olabilir.

Bu grupta sedef hastalığı, vitiligo (ala), bölgesel veya bayanlarda genel ani saç dökülmeleri ön plandadır.

Ürtiker (kurdeşen), liken, atopik egzama, bazı değişik deri hastalıkları da strese bağlı sık sık tetiklenebilir.

Deride görünür olan bu hastalıklar, hasta stresini daha da çoğalarak olayı tam bir kısır döngü haline sokabilir.
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Aile Hekimlerine Müjdeli Haber Geldi!
Aile hekimleri nöbete gitmedikleri için aldıkları ceza puanları sözleşmenin feshinde etkili olmayacak, hesaplamaya alınmayacak.
17.11.2016
Avokado Deyip Geçme Faydası Saymakla Bitmiyor
Avokado yiyen insan hem mutlu hemde genç kala bilmektedir.
20.09.2016
Su Tüketimi Vücut İçin Ne Kadar Önemli ?
Vücutta oluşan zararlı maddelerin atımını sağlamak ve vücut sıvı dengesini koruyabilmek için günde en az 8 – 10 bardak su içilmesi gerekmektedir.
02.11.2016
Aktarlarda Hangi Ürünlerin Satışı Yasaklandı
Sağlık Bakanlığı, tarafından bilinçsiz kullanım şifa vermek yerine damar tıkanıklığına, zehirlenmeye, hatta ölüme bile sebep olan 38 ürün satışı artık yasaklandı.
20.09.2016
DİKKAT DAĞINIKLIĞI NEDİR
DİKKAT DAĞINIKLIĞI NEDİR
17.02.2017
Vega Nasıl Kullanılır?
Vega Nasıl Kullanılır?
25.01.2018
09 KASIM 2016 TARİHİ ŞANS TOPU ÇEKİLİŞ SONUCU!
HANDE YENER ESTETİK OPERASYON YAPTIRDI
TOPLAM 872 BİN METREKARE ARSA SATIŞA ÇIKARILDI
VİCDANSIZ BİR ANNE BEBEĞİNİ ÇÖPE ATTI!
İŞTE DEFNE SAMYELİ'NİN SARIŞIN HALİ
KOCAELİ, ANKARA VE BURSA'DA FETÖ/PDY OPERASYONU
RONALDO ÇOŞTU
5. SINIFTA ARTIK DERS YOK
TFF BEŞİKTAŞ HAKKINDA NE SÖYLEDİ
AVOKADO DEYİP GEÇME FAYDASI SAYMAKLA BİTMİYOR
PARAMPARÇA YENİ SEZON DA YİNE ŞAŞIRTTI
KIRGIN ÇİÇEKLER REKOR KIRMAYA DEVAM EDİYOR
istanbul travesti
EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ