Stres Bağışıklık Sistemini Etkiler Mi?
Türk Dermatoloji Derneği üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Aydemir, egzama, sedef, kurdeşen, saç dökülmesi gibi çeşitli deri hastalıkları gelişiminde psikolojik faktörlerin önemli bir etken dedi.

09 Eylül 2016 - 12:47:08

Çıktı Al

Yorum (0)

Psikolojik etkenlerin içinde stres ilk sırada yer alıyor Aydemir, deri ve deri hastalıkları üzerinde bu etkin görülebilmesi için öncelikle şahısın altyapısı yatkın olması gerekiyor.

Aydemir, stres ve diğer ruhsal sorunların başta deri olmak üzere değişik organlar etkileyebildiğini dikkat çekerek, "Mekanizma çok açık olmamakla birlikte hipofiz bezi üzerinden etkiyle geliştiği kabul edilmektedir.

Beyin ve bağışıklık sistemi ilişkileri de etkilidir. Başta stres ve depresyon gibi bazı diğer ruhsal durumlar vücudun bağışıklık sistemin zayıflamasında önemli rol oynadığı bilinmektedir.

Her türlü psikolojik sorun mide, kalp, tansiyon yükselmesi gibi hastalıkların yanı sıra özellikle ve en çok deride hastalıklara neden olabildiğini ve ataklara yol açabildiğini ifade etti Aydemir, Derimiz, dış dünyayla bağlantılarımız başladığı bir sınır oluşturan, duygu, heyecan ve tepki ifade organı, beden algısı da en yoğun olarak somutlaştığı organımızdır.

Ayrıca özellikle sihirli bir etkiye sahip olan dokunma yoluyla diğer insanlarla olan iletişimimizin de temel organlarından biridir.

Kimi zaman ani gelişen olaylar kimi zaman da biriken sorunlar ve stres, deri hastalıkları gelişiminde önemli rol oynadığını söyleyen Aydemir, terör, aile içi sıkıntılar, aşırı kaygı, ekonomik sorunlar, mesleki zorluklar ve sorumluluklar gibi çok sayıda faktörün önemli stres kaynağı olduğuna işaret etti.

Bu hastalıklar yine yatkın altyapı üzerinde, başta psikolojik etkenler olmak üzere çevre faktörleri, başlatıcı, alevlendirici etki yapabilir.

Hastalığın iyileşme ve kötüleşmesinde psikolojik etkenler önemli rol oynar. Hastalıkların ortaya çıkışı, bazen stresten hemen sonra bazen de aylar sonra olabilir.

Bu grupta sedef hastalığı, vitiligo (ala), bölgesel veya bayanlarda genel ani saç dökülmeleri ön plandadır.

Ürtiker (kurdeşen), liken, atopik egzama, bazı değişik deri hastalıkları da strese bağlı sık sık tetiklenebilir.

Deride görünür olan bu hastalıklar, hasta stresini daha da çoğalarak olayı tam bir kısır döngü haline sokabilir.
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Avokado Deyip Geçme Faydası Saymakla Bitmiyor
Avokado yiyen insan hem mutlu hemde genç kala bilmektedir.
20.09.2016
Su Tüketimi Vücut İçin Ne Kadar Önemli ?
Vücutta oluşan zararlı maddelerin atımını sağlamak ve vücut sıvı dengesini koruyabilmek için günde en az 8 – 10 bardak su içilmesi gerekmektedir.
02.11.2016
Sağlık Bakanlığı O İlaçları Toplatıyor
Sağlık Bakanlığın, özellikle çocuklarda kulak enfeksiyonu ve faranjit gibi rahatsızlıklarda kullanılan "Azitro Oral Süspansiyon Hazırlamak İçin Kuru Toz 30 ml" isimli ürünü piyasadan geri çekti.
21.09.2016
Protez Saç Ne Kadar Süre Kullanılabilir?
Protez Saç Ne Kadar Süre Kullanılabilir?
18.11.2018
​Varis Hakkında Bilmeniz Gerekenler
​Varis Hakkında Bilmeniz Gerekenler
05.03.2023
İçerisinde 960’dan Fazla Zengin Polen Türü Olan Doğal Bal Çeşidi
İçerisinde 960’dan Fazla Zengin Polen Türü Olan Doğal Bal Çeşidi
11.01.2021