Rusya’da Üniversite Okuma Şartları, Rusya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler
Rusya’da Üniversite Okuma Şartları, Rusya’da Üniversite Okumak İçin Gerekenler

29 Temmuz 2022 - 11:09:04

Çıktı Al

Yorum (0)

Rusya yükseköğretim düzeyinde eğitim veren öncü ülkeler arasında gelmektedir. Rusya’nın üniversite geçmişi 17.yüzyılda 1687 yılında kurulmuş olan Slav- Yunan- Latin eğitim kurumuna dayanmaktadır. Rusya o günden bugüne verdiği nitelikli eğitim ve profesyonel akademik kadrosu ile günümüzdeki seviyesine ulaşmıştır. Rusya yabancı öğrenciler tarafından da oldukça rağbet görmektedir. Bunun en büyük sebepleri sağladığı avantajlar ve eğitime ulaşılabilirliğin oldukça kolay olmasıdır. Öğrenciler Rusya’da üniversite okuma şartları, Rusya da üniversite okumak için gerekenler ile ilgili gerekli araştırmaları yaptıklarında Rusya’nın en doğru adres olduğunu kendileri göreceklerdir.

Rusya’da Yüksek Öğretim İçin Gerekli Şartlar

Üniversite denildiğinde genel kitlenin gözünde ilk olarak milyonların hazırlandığı bir sınav, bu sınav sonucunda alınan puanlar ve bu puanların istenilen üniversite için yeterli olup olmayacağı gibi durumlar canlanmaktadır. Bu sınava hazırlanma süreci öğrenciler için belirsizliklerle dolu ve psikolojik anlamda oldukça zorlayıcı bir dönemdir. Rusya’da üniversite okuma şartları, Rusya da üniversite okumak için gerekenler bunlardan tamamen farklıdır. Rusya bu açıdan diğer ülkelere göre oldukça farklı bir yol izlemiştir. Rusya’da üniversite eğitimi öncelikle liseden mezun olan öğrencilerin hangi bölümü kendilerine daha yakın gördükleri ile ilgili kararı vermeleri ile başlamaktadır.
Bu kararın ardından öğrenciler lise diplomaları ile istedikleri üniversitenin diledikleri bölümüne kayıt yaptırabileceklerdir. Yani Rusya’da üniversite okuma şartları için herhangi bir sınav, sıralama, puan şartı aranmamaktadır. Kayıt işlemleri ardından yabancı öğrenciler için Rusça ve İngilizce olmak üzere iki seçenekli bir yıl süreli olacak şekilde dil eğitimi verilmektedir. Öğrencilere kalacak yer konusunda yurt imkânı sağlanmaktadır, bunun dışında çevrede ev tutabilme imkânları da bulunmaktadır. Kısaca Rusya’da üniversite eğitimi almak için lise diploması ile çok düşük ücretlerle kayıt olmak ve lisans derslerini almaya başlamadan önce gerekli dil eğitimini almak.
Üniversiteler oldukça nitelikli eğitimler vermektedir. Bunu da dünya en iyi üniversiteler sıralamasında çok üst sıralarda oldukça fazla Rus üniversitesinin yer almasıyla kanıtlamıştır. Öğrenci üzerine düşen tek görev üniversitenin sunmuş olduğu nitelikli eğitim ve tüm avantajlardan olabildiğince yararlanmak olmalıdır.
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
İstanbul Korkutan Uyarı! Acaba Marmara Depremi mi Olacak ?
Yıllardır konuşulan Marmara depremi yeniden gündeme geldi. Marmara fay hatlarının deprem potansiyeli Marmara Belediyeler Birliği’nin düzenlediği Akıllı Belediyecilik Zirvesi’nin ikinci gününde konuşuldu. Acaba Marmara’da deprem mi olacak?
09.11.2016
İstanbul Adliyesinde Dev Fetö Operasyonu
Çağlayan' İstanbul Adalet Sarayı ile Gaziosmanpaşa ve Büyükçekmece adliyesinde görev yapan 87 şahıs hakkında gözaltı kararı verildi. Ayrıcana 23 ilde adliye operasyonları yapılıyor.
30.09.2016
Merakla Beklenen İşte O Reyting Neticeleri
22 Eylül reyting neticeleri belli oldu ve Bodrum Masalı dizisi yeni bölümü ile Show Ana Haber'i geçti 22 Eylül Perşembe gecesi reyting birincisi oldu. reyting sıralamasında ilk 20'ye giren program ve diziler.
23.09.2016
Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 78. yılında anılıyor
Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 78. yılında anılıyor. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere devlet büyükleri katıldı.
10.11.2016
Cezaevinden Çıktı Öyle Bir Şey Yaptı ki...
Karaman'da 40 yaşında Erdal Ersoy, boşanma aşamasında eşi 39 yaşında Nazife Ersoy'u tabancayla öldürdükten sonra aynı silahla yaşamına son vermiş oldu.
26.08.2016
İstanbul İsrail Başkonsolosluğu'nda Sıcak Saatler Yaşandı
İsrail'in Gazze'de hava saldırılarını protesto yapmak için İsrail'in İstanbul Başkonsolosluğu binasına giren 5 şahıs gözaltına alındı.
22.08.2016
09 KASıM 2016 TARIHI ŞANS TOPU ÇEKILIş SONUCU!
HANDE YENER ESTETIK OPERASYON YAPTıRDı
TOPLAM 872 BIN METREKARE ARSA SATışA çıKARıLDı
VICDANSıZ BIR ANNE BEBEğINI ÇöPE ATTı!
İşTE DEFNE SAMYELI'NIN SARışıN HALI
KOCAELI, ANKARA VE BURSA'DA FETÖ/PDY OPERASYONU
RONALDO ÇOşTU
5. SıNıFTA ARTıK DERS YOK
TFF BEşIKTAş HAKKıNDA NE SöYLEDI
AVOKADO DEYIP GEçME FAYDASı SAYMAKLA BITMIYOR
PARAMPARçA YENI SEZON DA YINE ŞAşıRTTı
KıRGıN ÇIçEKLER REKOR KıRMAYA DEVAM EDIYOR
GAZETE MANŞETLERİ