Hematit Zenginleştirme İşlemleri ve Kullanılan Makineler
Hematit Zenginleştirme İşlemleri ve Kullanılan Makineler

05 Temmuz 2021 - 20:23:30

Çıktı Al

Yorum (0)

Hematit zenginleştirme düşük tenörlü demir cevherlerinin, birtakım işlemlerden geçirilerek, zenginleştirilmesi işlemidir. Demir çelik endüstrisinde düşük tenörlü cevherlerin değer kazandırılması için zenginleştirilme işlemleri yapılmaktadır. Dünyada ve Türkiye'de demir çelik endüstrisinin hammadde ihtiyacını karşılayan, yüksek tenörlü demir cevherlerine olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Aşırı tüketime bağlı olarak azalan yüksek tenörlü demir ihtiyacına karşılık, tüm dünya üzerinde ortaya çıkan ve geliştirilen hematit zenginleştirme işlemleri de her geçen gün artış göstermektedir.

 

Neden Hematit Zenginleştirme İşlemleri Yapılır?

 

Geçmişte demir cevherleri doğrudan ocaklardan temin edilmekteydi. Günümüz endüstrisinin temel hammaddesi olan yeterli vasıftaki demir cevherleri aşırı kullanıma bağlı olarak tüketilmiştir. Bu nedenle giderek artan demir ihtiyacı, düşük tenörlü demir cevherlerinin zenginleştirilmesi durumunu ortaya çıkarmıştır.
 

 
Hematit zenginleştirme olarak da adlandırılan düşük tenörlü  demir cevherlerinin hazırlanması belirli aşamalardan geçerek oluşturulmaktadır. Düşük tenörlü cevherlerin kullanım öncesinde içeriklerinin yükseltilmesi gerekmektedir. Yükseltilme işlemi yapılırken demir cevherlerinin bir takım hazırlıklara tabi tutulması gerekmektedir. Bu hazırlıklar yapıldıktan hemen sonra da düşük tenörlü demir cevherleri ocaklarda kullanıma hazır hale gelebilmektedir. Bu hazırlıklar;
 
  • Manyetik ayırma,
  • Gravite  ayırması,
  • Köpüklü yüzdürme,
  • Elektrostatik ayırma,
  • Manyetik kavurma ve bunu izleyecek düşük şiddetlerde manyetik ayırma,
  • Seçimli salkımlıma,
  • Uç şeklindedir.
 
Tüm bu işlemlerin yanı sıra yıkama ve kalsinasyon işlemleri de yapılabilmektedir.
Yüksek tenörlü cevherlerde ise kullanılmaya başlamadan önce kimyasal yapılarında herhangi bir değişiklik yapılmamaktadır. Gerekli görülmesi halinde sadece demir cevherlerinin boyutlarında düzenleme işlemleri yapılarak hazırlıklar tamamlanmaktadır. Ardından da hazırlanan demir cevherleri ocaklara gönderilmektedir.
 

Demir Çelik Endüstrisi ve Hematit Zenginleştirme

 

Modern endüstrinin temel hammaddelerini oluşturan demir dünyada en çok bulunan 4. element konumundadır. İlk üç element ise oksijen, silikon ve alüminyumdur. Endüstrinin temel hammaddesi durumunda olan demir, ekonomik ve sosyal gelişmelere de büyük katkılar sağlayan elementlerdendir. Günümüzde hemen hemen bir çok alanda karşımıza çıkan demir tüm dünya ekonomisi için önemli bir elementtir. Bu nedenle uzun yıllar kullanılan ve tükenme aşamasına gelen yüksek tenörlü demir rezervlerinin yerini doldurabilmek için, düşük tenörlü demir rezervleri hematit zenginleştirme yöntemi uygulandıktan sonra kullanılmaktadır. Uygulanan bu yöntem sayesinde hem Türkiye hem de dünya ekonomisinde çok önemli atılımlar yapılabilmektedir.
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Ağrı’da okullar 2 gün tatil edildi!
Ağrı'da etkili olan kar yağışları sonucunda şehir merkezinde kar kalınlığı 40 santimetreye ulaştı. Okula gitmekte zorlanan öğrenciler için ise müjdeli bir haber geldi.
02.11.2016
ÖZGÜR KÖY KİMDİR ?
ÖZGÜR KÖY KİMDİR ?
08.05.2022
Sivillere Yapılan Darbe Timleri Aranıyor
FET֒ darbeci askerlerle halkın arasına 3’er şahıslı gruplar halinde sivil timlerinde girdiği tespiti yapıldı. Halkı hükumete karşı galeyana getirmeye uğraşan sivil FET֒cüler aranıyor.
16.09.2016
Rönesans Holding'den iddiaları reddeden açıklama
Rönesans Holding'den iddiaları reddeden açıklama
05.10.2021
​Emlakçılık Belgesi Nasıl Alınır?
​Emlakçılık Belgesi Nasıl Alınır?
30.06.2021
Yenibosna'da karakol yakınında patlama
Yenibosna'da son dakika. Şirinevler'de 75. Yıl Polis Merkezi Amirliği yakınlarında patlama oldu.
06.10.2016
09 KASıM 2016 TARIHI ŞANS TOPU ÇEKILIş SONUCU!
HANDE YENER ESTETIK OPERASYON YAPTıRDı
TOPLAM 872 BIN METREKARE ARSA SATışA çıKARıLDı
VICDANSıZ BIR ANNE BEBEğINI ÇöPE ATTı!
İşTE DEFNE SAMYELI'NIN SARışıN HALI
KOCAELI, ANKARA VE BURSA'DA FETÖ/PDY OPERASYONU
RONALDO ÇOşTU
5. SıNıFTA ARTıK DERS YOK
TFF BEşIKTAş HAKKıNDA NE SöYLEDI
AVOKADO DEYIP GEçME FAYDASı SAYMAKLA BITMIYOR
PARAMPARçA YENI SEZON DA YINE ŞAşıRTTı
KıRGıN ÇIçEKLER REKOR KıRMAYA DEVAM EDIYOR
GAZETE MANŞETLERİ