Azerbaycan Tıp Üniversitesi
Azerbaycan Tıp Üniversitesi

05 Agustos 2022 - 11:16:22

Çıktı Al

Yorum (0)

Genel itibariyle Azerbaycan Bakü Üniversitesi Tıp Fakültesi Azerbaycan’ın sağlık birimlerine, eczacı, doktor, aile hekimi, diş hekimi yetiştiren devlet üniversitelerinden biridir. Bu üniversite 1930 yılında kuruldu. Okul genellikle Azerbaycanlı öğrencileri gerçekleşen sınavlar ile kabul eder. Ancak İran, Türkiye, Irak ve bazı Avrupa ülkelerinden de öğrenci kabul eden bir üniversitedir. Azerbaycan tıp üniversitesi ülkede tıp eğitimi veren iki üniversiteden biri olma özelliğine sahiptir.
Ayrıca Azerbaycan Tıp Üniversitesi 1919 yılında Azerbaycan’ın ilk kurmuş olduğu Bakü Devlet üniversitesinin tıp fakültesi olarak kuruldu. 1930 yılında ise Bakü devlet üniversitesinin bünyesinden çıkarılmış ve ayrı bir üniversite olarak çalışmalarını sürdürmeye devam etmiştir. 1980’li yıllarda üniversiteye Neriman Nerimanov’un ismi verilse de sonraki yıllarda bu karardan vazgeçilmiştir.
Azerbaycan Tıp Üniversitesi Özellikleri
Genellikle Azerbaycan’da üniversite okumak istiyorum diyenlerin en çok tercih ettiği üniversitelerden biri olan Azerbaycan Tıp Üniversitesi, çeşitli özellikleri ile öğrencilerin ve velilerin dikkatini çeker. Üniversitenin toplamda 6 adet eğitim birimi bulunur. Bunların dışında Eğitim stomotoloji kliniği, eğitim cerrahi kliniği, onkoloji kliniği, eğitim terapevtik kliniği de bulunur. Bunun dışında bu üniversitenin yaklaşık 805 bin kitap barındıran bir kütüphanesi de vardır. Azerbaycan Tıp Fakültesi’nde yer alan bölümler; aile hekimliği, tıp, diş hekimliği, fizyoterapist ve tıbbi rehabilitasyon, eczacılık, harp hekimi şeklindedir.
Azerbaycan Üniversite Taban Puanları
Azerbaycan, Türklerin en rahat yaşadığı ülkelerden biridir. Bu nedenle Türk öğrencilerin büyük kısmı bu ülkede okumayı tercih edebilir. Bu bağlamda Azerbaycan üniversite puanları öğrenciler tarafından merak edilen bir konudur. Azerbaycan ortak dil ve kültür gibi konular sebebi ile her zaman Türk öğrencilerin ilgisini çeken bir ülke olmuştur. Bunun yanında kaliteli eğitim vermesi ve Azerbaycan’da verilen diplomanın Türkiye’de tanınması da burada üniversite okumayı cazip hale getirir.
Bu sebeple Azerbaycan Bakü devlet üniversitesi taban puanları Türk öğrenciler tarafından araştırılır. Türk öğrenciler üniversite eğitimlerini Azerbaycan’da almak istiyorlarsa öncelikle Türkiye’de yapılan ÖSYM sınavına girmeleri gerekir. Sonrasında Azerbaycan’da diledikleri bölüme rahat bir şekilde girebilirler. Azerbaycan’da kullanılan Azeri Türkçesi dilimize çok yakın olduğundan Türk öğrencilerin buraya ayak uydurması da çok daha kolay olur.
Eurostar Yurtdışı Eğitim İstiklal CAddesi No: 49/5 Taksim Tel: 0(212) 244 66 00
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
O Bölgede Orman Yangını Çıktı
Bitlis'in Adilcevaz İlçesi'nde çam fidanların olduğu ormanlık yerde çıkan yangında 250 hektarlık arazi yanarak kül oldu.
22.08.2016
Yola Düşen Pazar Çadırı Faciaya Neden Oldu
İstanbul Kadıköy'de D-100 kara yolunda bir TIR, yola aniden düşen pazar çadırından kurtulmaya çalışırken kamyonete aniden çarptı. Kamyonetin devrilmesiyle birlikte bu defada başka bir araba kazaya karışmış oldu.
21.09.2016
PKK'lılar O Bölgeye Saldırdı
Van'ın merkez İpek yolu ilçesi'ne bağlı Şerefiye Mahallesi'nde olan Subay Gazinosu, Askerlik Şubesi ile Şehit ve Gazi Aileleri Misafirhanesi'nin olduğu bölgeye PKK'lılar tarafından havan topu atıldı. Havan mermilerin boş yere düşmesi sebebiyle bir vatandaşa ait araba ise zarar gördü.
25.08.2016
İstanbul'da bazı yollar 1 hafta kapalı olacak
9-13 Ekim tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilecek olan 23. Dünya Enerji Kongresi sebebiyle bazı yollar, 6 Ekim'den 13 Ekim'e kadar trafiğe kapalı olacak.
06.10.2016
Didem Arslan Yılmaz: Hangi Kanala Geliyor?
Habertürk’ten ayrıldı ve daha sonra CNN Türk ekranlarında Türkiye’nin Gündemi isimli program sunmaya başladı Didem Arslan Yılmaz, Habertürk’e tekrar dan geri döndüğünü açıkladı.
09.09.2016
Ələmdar Manafov kimdir?
Ələmdar Manafov kimdir?
15.07.2022
09 KASıM 2016 TARIHI ŞANS TOPU ÇEKILIş SONUCU!
HANDE YENER ESTETIK OPERASYON YAPTıRDı
TOPLAM 872 BIN METREKARE ARSA SATışA çıKARıLDı
VICDANSıZ BIR ANNE BEBEğINI ÇöPE ATTı!
İşTE DEFNE SAMYELI'NIN SARışıN HALI
KOCAELI, ANKARA VE BURSA'DA FETÖ/PDY OPERASYONU
RONALDO ÇOşTU
5. SıNıFTA ARTıK DERS YOK
TFF BEşIKTAş HAKKıNDA NE SöYLEDI
AVOKADO DEYIP GEçME FAYDASı SAYMAKLA BITMIYOR
PARAMPARçA YENI SEZON DA YINE ŞAşıRTTı
KıRGıN ÇIçEKLER REKOR KıRMAYA DEVAM EDIYOR
GAZETE MANŞETLERİ